Grzegorz Palus
 
Grzegorz Palus

Urodzony w 1987 roku w Krakowie muzyk, należy do najbardziej wyróżniających się polskich akordeonistów młodego pokolenia. Jest absolwentem Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze (studia Master of Music w klasie prof. Geira Draugsvolla), Hochschule für Musik Detmold (podyplomowe studia Konzertexamen w klasie prof. Grzegorza Stopy) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (studia I i II stopnia w klasie dr. Janusza Patera). W 2018 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W swoim dorobku posiada ponad czterdzieści nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych w Polsce i za granicą. Do największych sukcesów należy zdobycie Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Popradzie (Słowacja, 2007), I nagrody w 37 Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2012), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy, 2004) oraz nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Arrasate (2010, Hiszpania). Ponadto jest laureatem najbardziej znaczących krajowych konkursów akordeonowych w Chełmie, Czechowicach-Dziedzicach, Gdańsku, Mławie, Przemyślu, Sanoku i Szczecinie. Grzegorz Palus był także wielokrotnie honorowany Stypendium Ministra Kultury, Stypendium „Młoda Polska”, Stypendium „Sapere Auso” oraz Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa.

Grzegorz Palus prowadzi aktywną działalność koncertową występując z repertuarem solowym i kameralnym w kraju oraz w Austrii, Bośni i Hercegowinie, Chinach, Danii, Litwie, Niemczech, Słowacji, Włoszech, Ukrainie oraz USA.

Wielokrotnie występował w roli solisty z towarzyszeniem orkiestr m.in. z Orkiestrą Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Przemyską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Festiwalu Pantonale w Berlinie, a także pełnił rolę członka zespołu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej, Capelli Tarnoviensis Creo, Die Reihe Orchestra (Austria), Modern Symphony Orchestra. Ponadto od wielu lat współpracuje z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie.

Od 2016 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich i warsztatów m.in. w Europejskim Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach, Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie, szkołach muzycznych i innych placówkach w kraju. Dokonał nagrań dla niemieckiego radia WDR3, oraz Polskiego Radia. Uczestniczy w prawykonaniach współczesnych solowych i kameralnych kompozycji akordeonowych, a także bierze udział w pracach jury krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych.
 
 
© 2019 duoAccosphere Wszystkie prawa zastrzeżone
strony www
© 2019 duoAccosphere Wszystkie prawa zastrzeżone
strony www