Alena Budziňáková
 
Alena Budziňáková

Zaliczana do grona najwybitniejszych reprezentantów słowackiej akordeonistyki. Urodziła się w Koszycach (Słowacja) gdzie rozpoczynała swoją muzyczną edukację, a następnie uzyskała dyplom Konserwatorium (2009). W 2014 roku została absolwentką studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr. Janusza Patera oraz dr. hab Pawła Palucha. Ponadto w latach 2012-2014 studiowała w Konserwatorium Wien Privatuniversitat w Wiedniu (Austria) w klasie prof. Grzegorza Stopy oraz pod kierunkiem tego samego pedagoga w 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem prestiżowe, solistyczne studia Konzerexamen w Hochschule für Musik Detmold (Niemcy).

W swoim dorobku posiada szereg nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych. Wśród jej największych laurów znajduje się:
  • I nagroda ex equo w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2012);
  • I nagroda w XVIII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (2012);
  • I nagroda w konkursie IMC-UNESCO ”Coupe Jeunesse” w Dunajskiej Stredzie (Słowacja, 2010);
  • I nagroda w VI Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja, 2010);
  • I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Tvrdosine (Słowacja, 2009).
Prowadzi aktywną działalność koncertową występując jako solistka i kameralistka na terenie kraju oraz w Austrii, Bośni i Hercegowinie, Belgii, Czechach, Chinach, Danii, Finlandii, na Litwie, w Luksemburgu, Niemczech, na Węgrzech oraz we Włoszech.

Występowała jako solistka z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, Przemyskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Festiwalu Pantonale w Berlinie. Koncertowała dotychczas w takich miejscach jak: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia w Odessie, Filharmonia Berlińska, Filharmonia w Koszycach, Konzerthaus Detmold, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Tonhalle Dusseldorf, Parlament Europejski w Brukseli, Kościół Św. Marii i Jezusa w Rzymie, Stift Klosterneuburg w Austrii, Central Conservatory oraz National Centre for the Performing Arts w Pekinie. Ponadto była zapraszana do występów na międzynarodowych festiwalach akordeonowych w Kijowie (Ukraina), Popradzie (Słowacja), Przemyślu, Uglijeviku (Bośnia i Hercegowina), oraz Wilnie (Litwa).

Dokonała nagrań dla Słowackiego Radia i Telewizji, Polskiego Radia Rzeszów, słowackiego Radia Devin oraz niemieckiego Radia WDR 3. Jest zapraszana do udziału w pracach jury krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. Festiwal Dani Harmonike w Bośni i Hercegowinie) oraz do prowadzenia kursów mistrzowskich. W 2018 roku pełniła funkcję wykładowcy międzynarodowych kursów akordeonowych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Uczestniczy w prawykonaniach współczesnych kompozycji akordeonowych (m.in. Wojciech Ziemowit Zych, Wołodymir Runczak, Anna Sowa, Grzegorz Majka, Renate Stivrina, Peter Machajdik, Kira Maidenberg-Todorova), a także interesuje się na poszukiwaniami nowego brzmienia akordeonu w transkrypcjach muzyki z poprzednich epok.
 
 
© 2019 duoAccosphere Wszystkie prawa zastrzeżone
strony www
© 2019 duoAccosphere Wszystkie prawa zastrzeżone
strony www