duoAccosphere
 
duoAccosphere
duoAccosphere: Alena Budziňáková & Grzegorz Palus

duoAccosphere jest unikatowym, międzynarodowym duetem akordeonowym, łączącym w swej działalności dwa różnorodne oblicza współczesnego akordeonu koncertowego. Założone zostało w 2011 roku z inicjatywy wybitnych reprezentantów polskiej i słowackiej akordeonistyki, dla których główną ideą twórczą jest promowanie artystycznego oblicza muzyki akordeonowej, w jej różnorodnych odsłonach brzmieniowych.

Zespół był wielokrotnie nagradzany w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych, zdobywając m in.:
  • I nagrodę w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (2012, Chorwacja);
  • I nagrodę w XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku(2012);
  • I nagrodę na XVIII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (2012);
  • I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (2011).
Od samego początku swojej działalności duet prowadzi ożywioną aktywność koncertową w Polsce i za granicą (Austria, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina). Artyści występowali dotychczas w takich miejscach jak m.in. Sala Kameralna Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus Detmold, Tonhalle Dusseldorf, Radio WDR3 w Kolonii, Filharmonia w Odessie (Ukraina), Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Conservatory Tianjin, Central Conservatory oraz National Centre for the Performing Arts w Pekinie (Chiny). 
W dorobku duetu znajdują się także występy na szeregu prestiżowych festiwalach muzycznych jak: Festiwal Emanacje, Letnie Wieczory Muzyczne w Dziekance, Festiwal Wawel o Zmierzchu w Krakowie, Barendorfer Klassik Fest w Iserlohn, BachFest 2014 w Detmold (Niemcy), Festival „Day of Accordion and Bayan Music” w Kijowie (Ukraina), Festiwal „Deni Harmonike” (Bośnia i Hercegowina), International Accordion Festival w Wilnie (Litwa), jak i Festiwal Contemporary Baroque w Wiedniu (Austria). Ponadto duoAccosphere dokonało nagrań radiowych m.in. dla niemieckiego Radia WDR 3 oraz Polskiego Radia.

duoAccosphere występuje także z towarzyszeniem orkiestr. W 2014 roku artyści zadebiutowali w roli solistów z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W 2018 roku Alena Budziňáková i Grzegorz Palus wystąpili razem na scenie Sali Kameralnej Filharmonii Berlińskiej z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalu Pantonale. Ponadto w tym samym roku miał miejsce występ duetu z towarzyszeniem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej, z którą zostały wykonane trzy koncerty podwójne, w tym dwa prawykonania światowe powstałe specjalnie dla duoAccosphere.

Artyści współpracują także z muzykami innych specjalności, biorąc udział w projektach kameralnych m.in. z organistą Wacławem Golonką oraz kwartetem smyczkowym Airis Quartet. Ponadto artyści współtworzą międzynarodową formację akordeonową FONA, biorąc udział w różnorodnych projektach akordeonowej muzyki kameralnej

duoAccosphere jest obecnie zaliczane do czołowych formacji kameralistyki akordeonowej na arenie światowej. O jego renomie świadczy ponadto połączenie wyrazistych, różnorodnych osobowości muzyków, realizujących się z sukcesami również w wymiarze solistycznym.
 
 
© 2019 duoAccosphere Wszystkie prawa zastrzeżone
strony www
© 2019 duoAccosphere Wszystkie prawa zastrzeżone
strony www